Főoldal» Cikkek» Ötlettár az élethez» Konfliktus megoldás

10 tanács, vitatkozó pároknak
1.Ne sértegess! Ne minősíts! A másik fél sértegetése és a személyének a minősítése legjobb esetben a másik fél védekezéséhez vezet, de megoldáshoz sohasem.
2.Gondold végig az ő szempontjából! Ha vitázol a pároddal, mindig próbáld meg az ő szemszögéből végig gondolni a helyzetet. Vajon neki mi lenne jó megoldás, mit gondol, mit érez a konfliktussal kapcsolatban? A másik szempontjainak végiggondolása gyakran önmagában megoldást jelent a helyzetre, hiszen gyakran éppen az a feszültség oka, hogy nem értik vagy rosszul értik egymást a párok.

3.Azt akarod hogy igazad legyen vagy megoldást akarsz? Gyakran a vita harccá válik és már csak arról szól, hogy kinek van igaza. Furcsának tűnhet, de ha valóban megoldást akarunk, akkor a legkevésbé az számít kinek van igaza. Ez azért van így, mert általában mindkét félnek igaza van valamiben. Nehéz észrevennünk, hogy mindkettőnknek igaza lehet, amíg erre figyelünk, hogy saját álláspontunkat védjük. Azonban amint arra kezdünk koncentrálni, hogy mit szeretnénk a jövőben, máris kiderülhet, hogy az álláspontok összeegyeztethetőek.
4.Kerüld a szélsőséges kijelentéseket! A viták során gyakran hangzik el "Te soha..." "Te mindig..." Te állandóan...". Ezek az állítások ritkán igazak, hiszen kisarkítják a dolgokat, ezért a másik fél erre a részére reagál. Példa: "Te minden este olyan későn érsz haza! Nem igaz, múlt hét kedden is korán jöttem!". Amikor a valósághoz ragaszkodunk, akkor arra is válaszol a párunk." Mostanában nagyon gyakran jössz haza későn! Tudod sok a munkám." Az ilyen szélsőségek elkerülésével csökkentjük a beszélgetés vakvágányainak számát és megelőzzük a vita elmélyülését.
5.Ne térj el a tárgytól! A viták a legtöbb párnál gyakran fajulnak általános vitává arról, hogy milyen kifogásaink vannak egymás viselkedésével kapcsolatban. Ha a kezdeti problémára megoldást akarunk találni, akkor ne másról beszéljünk, hanem arról, ami a vita tárgya.

6.Megoldás központú legyen a beszélgetés! Ahogyan már a korábbiakban szó volt róla a beszélgetés tárgya ne az legyen, hogy ki és mit csinál rosszul, hanem, hogy mi az, ami jobb lenne. Nem mindegy, hogy párunk fejére olvassuk, hogy "soha nem visz sehová" vagy megkérjük arra, hogy vigyen el péntek este valahova. A kérésre persze lehet nemet mondani, de a szidalmazásra és minősítésre csak nemet lehet mondani.

7. A jövőre koncentrálj! Ahhoz, hogy megoldásközpontúak legyünk sokat segít, ha arra figyelünk, hogy arról beszéljünk, hogy mi lesz a jövőben, és ne arról, hogy a múltban mi történt. Ha ehhez tartjuk magunkat, akkor egészen más a szemléletmódja az egész beszélgetésnek.

8. Vállalj felelősséget magadért! Ha a vita során azt szeretnéd, hogy a másik vállalja a felelősséget saját viselkedéséért, esetleg ismerje el, ha hibázott, akkor tedd ezt Te is! Nehéz egy vita során elismerni, ha hibáztunk, de ha itt is tartjuk magunkat a jövőre irányuláshoz, akkor inkább meg tudjuk tenni, hiszen, akkor a megoldás felé lépünk.

9. Tegyél engedményt! Ha lépsz egyet a másik felé azzal, hogy engedsz valamiben, akkor a párod is sokkal segítőkészebb lesz. Amikor engedményt teszel, vagy lemondasz egy korábbi kérésedről azért, hogy megoldást találjatok, előbb mindig gondold át, hogy valóban nem lehetséges-e megoldást találni anélkül, hogy lemondanátok valamiről. Ha csak a kompromisszum lehet megoldás, akkor arra érdemes figyelned, hogy csak olyan engedményt tegyél, amit jó szívvel meg tudsz tenni. Hiszen ha most nem képviseled a saját érdeked, akkor újabb vitákhoz vezethet egy rossz megegyezés.

10. Ne felejtsd el, hogy szeret és szereted Őt! Ha csak ezt megteszed, az már nagyon csúnya vitáktól védhet meg. Amikor kénytelenek vagyunk a szerelmünkkel szemben saját érdekeinket képviselni, gyakran elfelejtjük, hogy nem ellenségek, hanem szerelmesek vagyunk. Persze amikor éppen dühös vagyok a másikra nehéz arra gondolni, hogy mennyire szeretjük egymást, de nagyon sokat segíthet. Egyrészt csitítja a dühünk, ha eszünkbe jut, hogy mennyi boldogságot kaptunk már a másiktól. Másrészt és vita során ez a fontosabb, azt sem felejtjük el, hogy nem az ellenségünk, tehát nem akar rosszat nekünk. Gyakran, ha egy pár veszekszik az az alapfeltételezésük, hogy a másik mindig törődik a boldogságommal és jót akar nekem, egyszerűen átfordul egy negatív feltételezésbe, hogy a másik önző és csak a saját érdekét nézi a miénk ellenében. Ha ez a feltételezés állandósul, akkor a kapcsolat komoly válságba kerül és állandó veszekedések színtere lesz. Amikor tehát a párod valamit mond, ne felejtsd el, hogy nincs szándékában rosszat tenni neked, vagyis, ha mégis megbánt az nem szándékos rosszindulat eredménye. Ugye nem mindegy, hogy bántani akart vagy segíteni akart és félreértettétek egymást? Ehhez a gondolathoz kapcsolódik a következő idézet is.

Minden jog fenntartva!
Palágyi Kata
Kategória: Konfliktus megoldás| Hozzáadta:: Hodildi(2013-01-27) W
Megtekintések száma: 455 | Helyezés: 0.0/0
Összes hozzászólás: 0
 
Hozzászólásokat csak regisztrált felhasználók írhatnak.
[ Regisztráció | Belépés ]
 
   
Copyright MyCorp © 2024