Főoldal» Cikkek» » Cikkeim

A pletykálás előnyös is lehet?
Pletykálni jó. Sokan ennek ellenére haszontalan rossz szokásként tartják számon, ám a legutóbbi kutatások tudományos módszerekkel is bebizonyították, hogy a pletykálás számos esetben pozitív következményekkel járhat.

Segíthet például a stressz csökkentésében, valamint a társas kapcsolattartási képességre is jótékonyan hat. Mi baj lenne tehát vele?

Főleg a férfiak között vannak szép számmal olyanok, akik a pletykálást rossz szokásnak tartják. Az információk, találgatások továbbadóinak hívei főleg az ő figyelmükbe ajánlhatják Matthew Feinberg, a University of California kutatójának legutóbbi tanulmányát, amely azt állapította meg, hogy a pletykálás csökkenti a stresszt, és a társas viselkedésre is pozitívan hat. Pletyka és frusztráció


A pletykálás okainak részletes felderítésére a kutatók számos kísérletet végeztek. Az egyik megfigyelés során, amikor kölcsönös bizalmon alapuló pletykálókat kísértek figyelemmel, azt tapasztalták, hogy a résztvevők pulzusa azonnal emelkedni kezdett, amint a beszélgetőtárs valótlant állított. „Amikor a hamis információt közlő beszélgetőpartner tovább beszélt, a hallgató pulzusa lassan visszatért a normál értékekre, mivel lassan megszabadult a partner hamis állításai okozta frusztrációjától” – magyarázza Robb Willer, a kutatást végző csapat munkatársa.

Egy másik kísérletben pénzben játszottak a közreműködők: egy csoportjuknak azt mondták, hogy a beszélgetésben részt nem vevők a szünetben el fogják árulni, ki az, aki füllent a traccsparti során, s arra is lehetőség lesz, hogy erről pletykálkodjanak. Ezután a bemutatkozó körben kifejezetten egoista módon szereplő résztvevők ebben a játékban már feltűnően visszafogottan, lojálisan viselkedtek. Abban a pillanatban, amikor felmerült annak a veszélye, hogy hátuk mögött kibeszélik őket, a közösség számára jobban megfelelő viselkedésformát vettek fel. Ne legyen bűntudatunk!

„Nem szabadna bűntudatunknak lenni abban az esetben sem, ha pletykálkodásba fognánk, mivel hatásai pozitívan érinthetnek. A traccsolás ugyanis közvetve hozzájárulhat a harmóniához és a békességhez, azaz az ellenségesség háttérbe szorulásához is” – összegez Feinberg.

- fitforfun.de -
Kategória: Cikkeim| Hozzáadta:: Hodildi(2012-10-15) W
Megtekintések száma: 391 | Helyezés: 0.0/0
Összes hozzászólás: 0
 
Hozzászólásokat csak regisztrált felhasználók írhatnak.
[ Regisztráció | Belépés ]
 
   
Copyright MyCorp © 2024