Főoldal» Cikkek» Ötlettár az élethez» Féltékenység-Irígység

Irigység a nők barátságában - avagy hogyan járulhat hozzá a féltékenység személyes fejlődésünkhöz?
A féltékenység, az irigység, és a vetélkedés nemcsak szerelmi kapcsolatainkat teheti tönkre, a barátnők is jól ismerik, milyen pusztításra képes az irigység démona. Nemcsak barátnőnkre lehetünk féltékenyek, hanem barátnőnk többi barátnőjére, párunk barátairól nem is beszélve. A vetélkedés tárgyának örök klasszikusai a barátnő külseje, lénye, hogy mennyire kedvelik a férfiak és a nők, van-e gyereke és milyen szakmai sikerekkel büszkélkedhet. Ha elveszítjük a kapcsolatot eredeti énünkkel, hajlamossá válunk kényszeresen hasonlítgatni magunkat például barátnőnkhöz is. Önmagunk másokhoz mérése egyébként normális és hasznos viselkedés, hiszen pontosan abban segít, hogy elhatárolódjunk másoktól, és megerősítsük önazonosságunkat, amely fontos része az egészséges személyiségfejlődésnek. Figyeljünk hát oda irigy gondolatainkra és ahelyett, hogy teret adnánk az önmarcangolásnak, és mérgezni kezdenénk legjobb barátnőnkkel való kapcsolatunkat, fordítsuk hasznunkra féltékeny nyugtalanságunkat. Hogyan? 
Első lépésben értsük meg a jelenséget!

A féltékenység érzésében nagy szerepet játszik a rivalizálás, és az irigység. Ha különösen gyötrő irigység kínoz bennünket, a hátterében nagy valószínűséggel kisgyermekkori csalódás vagy elkényeztetés áll. Az irigységet az a csalódás táplálja bennünk, hogy nem vagyunk egyformák, nem mindig az történik, amit szeretnénk, és nem kaphatunk meg mindent, amit csak akarunk. A féltékenység titokzatos indulat, már-már beteges sértődöttség, amely abból fakad, hogy nem mi vagyunk az egyetlen és kizárólagos személy a másik életében és nem vagyunk képesek teljes egészében betölteni a másik ember lelkét. Gondoljunk arra is, hogy az irigység, vetélkedés, féltékenység olyan érzelem, amely a szülő-gyermek viszonyban és a testvérkapcsolatban gyökerezik, vagy amelyet rossz emlékű párkapcsolatainkban éltünk át. Ezek a tapasztalatok határozzák meg milyen mértékben és formában jelenik meg későbbi kapcsolatainkban az irigység és a féltékenység. A felnőttek kóros féltékenysége annak a korábbi lelki sérülésnek a következménye, amit akkor szenvedtünk el, amikor úgy éreztük elveszítünk valamit, vagy valakit, amire kizárólagos jogot formáltunk.

Készítsük el lelki önéletrajzunkat és azonosítsuk a féltékenység személyes okait élettörténetünkben!

Akkor hajlunk leginkább a féltékenységre, ha magunkat vajmi kevéssé tudjuk szeretni, csupán mások vonzalma vagy elismerése jelenti számunkra, hogy szeretetreméltóak vagyunk. Az elhagyástól való félelmünket az is táplálja, hogy az elutasítás számunkra azt jelenti, nem vagyunk elég jók, így meginog az önértékelésünk. Az irigység és kételyeink fontos jelzések. Arra hívják fel a figyelmünket, hogy nem vagyunk jóban magunkkal, sőt ideje elgondolkodnunk azon is, van-e valami, amivel kapcsolatban többet hozhatunk ki magunkból.

Azért irigykedünk barátnőnkre és másokra, mert bennünk is megvan az irigyelt tulajdonság, csak lappangó állapotban? Vagy kevesebbet hoztunk ki az életünkből, mint a bennünk rejlő lehetőség?

A különbözőség azért fontos számunkra, mivel ez jelenti az individuáció táptalaját, ugyanakkor ez ad okot arra is, hogy irigykedjünk és vetélkedni kezdjünk másokkal. Az individuáció szakaszai egyben olyan időszakok, amikor felfokozódik bennünk az irigység, a rivalizálás, mint sürgető individuációs késztetés. Jól tesszük, ha elfogadjuk a kihívást. Az irigység a fejlődés útjára vezethet bennünket, használhatjuk hajtóerejét, és erőt meríthetünk ahhoz, hogy kihozzuk magunkból nem megélt tehetségünket és lehetőségeinket. A fejlődés útján megtapasztalhatjuk, hogy képesek vagyunk elfogadni határainkat és végességünket, olyannak szeretjük magunkat, amilyenek vagyunk, és hálásak tudunk lenni azért, hogy bizonyos dolgokban, van, aki többet tesz nálunk. 

Aki józanul képes beszélni saját irigységéről és féltékeny érzelmeiről, sőt barátaival is képes megosztani érzéseit, máris megtette az első lépést az irigység produktív kezelése felé.

A gyötrő irigység a barátnők kapcsolatát is tönkreteheti, pedig a jó barátnő olyan kincs, ami kiemelt szerepet játszik személyes fejlődésünkben. A barátnői kapcsolat többek között lehetőséget kínál arra is, hogy a két ember felnőjön egymáshoz és képesek legyenek megmutatni egymásnak erős oldalukat is, amivel inspirálóan hatnak a másikra. Ha lehetőségünk van „mi érzést” átélni az irigyelt személlyel, és közös célokért együtt lelkesedni vele, önmegvalósításunk szárnyakra kap. Átélhetjük, hogy a különbözőség konstruktívan táplálja önbecsülésünket és a másik erős oldala erőforrásként szolgál a számunkra. Két ember játékos kihívása ösztönzően hat a felekre, azonban ne feledjük, hogy a konstruktív rivalizálás csupán akkor lehetséges, ha senki sem akar első hegedűs lenni.

ETS.

Ajánlott irodalom: Verena Kast: A jó barátnő - Mi fűzi össze és mi tartja életben a nők barátságát?, Park Kiadó, 2000

Kategória: Féltékenység-Irígység| Hozzáadta:: Hodildi(2013-06-24) W
Megtekintések száma: 621 | Címkék (kulcsszavak): irígység, vetélkedés, barátság, féltékenység | Helyezés: 0.0/0
Összes hozzászólás: 0
 
Hozzászólásokat csak regisztrált felhasználók írhatnak.
[ Regisztráció | Belépés ]
 
   
Copyright MyCorp © 2024